Urodził się w Rzymie. Wykształcenie zdobył w Konserwatorium Santa Cecilia u profesora Renzo Silvestriego. Zdobycie I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Genewie w roku 1950 i nagrody Busoniego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Busoniego w Bolzano w 1952 roku, zapoczątkowało jego pianistyczną karierę nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie.

Od 1954 roku koncertował w wielu krajach Europy, we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Grał w najbardziej znanych i prestiżowych centrach muzycznych, takich jak La Scala, Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Wiedniu czy Tonhalle w Zurychu, pod batutš Maazela, Celibidache, Abbado, Giullini, Jochuma i innych.


W 1959 roku, podczas wizyty w Kairze, Perticaroli poznał Arama Chaczaturiana, z którym wyruszył w trasę koncertową po krajach Orientu. Na zaproszenie Johna Barbirollego przygotował i zrealizował koncerty wraz z Hallz Orchestra w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Anglii, grając pod batutą Maestra Barbirollego.

Sergio Perticaroli jest również aktywnym, zaangażowanym w pracę ze studentami, pedagogiem, kierownikiem Wydziału Fortepianu na Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie. Od 1977 roku prowadzi kursy mistrzowskie w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.

Competition sponsors
Competition partners
The Competition is financed by
The Competition is financed by: the Ministry of Culture and National Heritage of Republic of Poland from the Fund of the Promotion of Culture – a State purpose–specific Fund, as part of the “Music” program, implemented by the National Institute of Music and Dance and the City of Bydgoszcz.
A Partner of the International Paderewski Piano Competition is Kujawsko-Pomorskie Region.