Urodziła się w Hanowerze. Lekcje gry na fortepianie pobierała w Szanghaju u Ding Shande, Mario Paci, Alfreda Marcusa i Bela Belai. Naukę kontynuowała w Central Conservatory of Music u Arama Tatuliana z Moskwy. Muzyczną karierę rozpoczęła wcześnie. Grała z Shanghai Municipal Orchestra, Central Philharmonic Orchestra w Pekinie i z Dresden Symphony Orchestra. Jako pierwsza chińska pianistka została wyróżniona nagrodą w międzynarodowym konkursie pianistycznym, podczas Światowego Pokojowego Festiwalu Młodych w Berlinie w 1951 roku i podczas Konkursu im. Schumanna w Zwickau w 1956 roku.


Od roku 1955 rozpoczęła działalność na wydziale fortepianu w Central Conservatory of Music w Pekinie. W latach 1986-1992 pełniła funkcję dziekana Wydziału Fortepianu. Zhou Guangren brała udział w obradach jury prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych w USA, Francji, Norwegii, Chile, Izraelu, Anglii i Japonii. Goszcząc w Stanach Zjednoczonych prowadziła wykłady na 29 uniwersytetach. Była organizatorem i przewodniczącą jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Chinach w 1994 roku. Latem 1995 roku wystąpiła w Londynie z Koncertem A - dur Mozarta, grając z Britten-Pears Orchestra.


Przez ostatnie dziesięciolecie Zhou Guangren poświęciła się popularyzacji muzyki fortepianowej w Chinach. Założycielka dwóch Dziecięcych Szkół Fortepianu, organizatorka konkursów, serii koncertów muzyki fortepianowej w Sali Koncertowej w Pekinie. Redaktor naczelna magazynu "Piano Artistry". Przez rząd chiński uhonorowana tytułami: "Best Cultural Worker", "National Best Educator", a także "May First Labour Medal ".

Competition sponsors
Competition partners
The Competition is financed by
The Competition is financed by: the Ministry of Culture and National Heritage of Republic of Poland from the Fund of the Promotion of Culture – a State purpose–specific Fund, as part of the “Music” program, implemented by the National Institute of Music and Dance and the City of Bydgoszcz.
A Partner of the International Paderewski Piano Competition is Kujawsko-Pomorskie Region.